2. 3. 2017 | Autor: Jan Novotný
Realitní business je v poslední době ve znamení změn a novinek – a někdy si říkám, jestli je to dobře. Na podzim to byla změna poplatníka daně z nabytí nemovitosti (něco málo jsem k tomu napsal ZDE), zároveň ČNB postupně utahovala regulaci u poskytování hypotečních úvěrů, prodeje nových bytů jdou tak rychle, že se nové nestačí stavět (minimálně v Praze), což dále přispívá k růstu cen novostaveb, a do toho celý rok rostou ceny všech typů nemovitostí, jako už dlouho ne. Trh se mění a pro běžného člověka se stává čím dál složitější se v tom všem vyznat.
Do toho pak Legislativní rada vlády řekne, že vlastně není potřeba urychleně začít poskytování realitního zprostředkování regulovat a zastaví projednávání návrhu na regulaci činnosti realitních kanceláří a makléřů. Přijde mi to minimálně jako nešťastné… Vláda tak vlastně nechává na trhu, aby se zařídil podle sebe – to je na jednu stranu dobrá zpráva (je to jeden ze základních principů fungování tržní ekonomiky a svobodného podnikání), ale za 27 let se realitní trh sám příliš nezkultivoval a na zlepšení to zatím příliš nevypadá… ☹ Nezbývá než si dobře prověřit, komu svěřím svou nemovitost, pokud jí chci prodat nebo pronajmout – stát to, minimálně zatím, stále nechává na spotřebiteli.
Naopak pozitivní změnou je návrat předkupního práva pro spoluvlastníky nemovitostí při převodu podílu – vrací se tak stav, který platil před zavedením Nového občanského zákoníku. Spoluvlastníci nemovitostí tak opět budou moci ovlivnit, kdo bude jejich novým spoluvlastníkem, a případně opět budou moci zabránit převodu na nechtěnou osobu tím, že využijí svého předkupního práva. Nová úprava předkupního práva bude platit pro úplatné i bezúplatné převody, s výjimkou kdy se jedná o převod na osobu blízkou (definice § 22 občanského zákoníku) a účinnost této novely bude od 1. ledna 2018.
Od 1. Března 2017 se také mění maximální výše jistoty (dříve kauce) při nájmu bytu nebo domu – v původní úpravě to byl až šestinásobek měsíčního nájemného, u smluv nově uzavřených bude maximální částka kauce omezena na trojnásobek. Smluvní volnost se tak v tomto případě naopak omezuje a majitelé nemovitostí tak budou muset hledat jiné možnosti, jak v případě potřeby dostatečně zajistit svůj majetek proti nespolehlivým nájemníkům.
Jak je vidět, změn a novinek je v oblasti realit stále dost – a pokud se člověk chce rozhodovat o své nemovitosti na základě relevantních skutečností, nezbývá než stále sledovat novinky a trendy. A nebo se obrátit na někoho, kdo se za vás o všechno postará.
Krásné jaro bez starostí s nemovitostmi přeje Honza Novotný
Asi jste díky poměrně masivní kampani jedné velké realitní společnosti v poslední době zaznamenali možnost prodeje nemovitosti prostřednictvím aukce. Vypadá to jako skvělý nápad – prezentované výsledky vypadají výborně, z reklam se na vás usmívají spokojení prodávající a aukce můžete sledovat navíc i v televizi. Dokonce se pořadu účastní i některé televizní hvězdy – to už přece musí něco znamenat! […]
Po dlouhých letech příprav a jednání došlo 8. 11. 2019 ke schválení zákona o realitním zprostředkování Poslaneckou sněmovnou. Doba, po kterou se zákon připravoval, byla téměř nekonečná – první pokusy upravit zákonem realitní podnikání se objevily před téměř deseti lety. A to je hodně dlouhá doba i na naše zákonodárce… Jenže tento zákon prostě neměl u poslanců prioritu, zřejmě […]
Původní občanský zákoník z roku 1964 obsahoval u spoluvlastnických podílů na nemovitosti předkupní právo. Realita ale byla taková, že se to příliš neřešilo a v případě prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti se nabídka předkupního práva často nerealizovala. Změna přišla s rokem 2014 a platností NOZ. V něm nebylo předkupní právo u nemovitostí (převáděných spoluvlastnických podílů) obsaženo – zákonodárci na něj zřejmě zapomněli. A […]
Kolik stojí moje nemovitost?
Nechte mi na sebe kontakt, nezávazně pro vás připravím aktuální tržní ocenění vaší nemovitosti.