10. 1. 2016 | Autor: Jan Novotný
O co jde? Před několika lety zákonodárci přejmenovali daň z převodu nemovitosti na daň z nabytí nemovitosti. To byla jen taková příprava, ale fakticky se nic nezměnilo. Daň stále platil prodávající a kupující byl ručitelem.
V říjnu loňského roku však vláda schválila novelu zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. V této novele se říká, že povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti má kupující. A navíc bude zrušen institut ručitele, prodávající tedy nebude mít z titulu převodu nemovitosti vůči státu žádné daňové povinnosti. S účinností této novely se počítá od 1. dubna 2016.
A jaké bude mít tato změna dopady? Asi už tušíte, že budou souviset s cenou nemovitostí… V dnešní situaci počítá prodávající s tím, že musí při prodeji nemovitosti zaplatit i daň. A tak je tato částka skrytě obsažena v ceně nemovitosti. Jakmile vejde tato novela v platnost a povinnost platit daň přejde na kupujícího, měly by logicky klesnout prodejní ceny nemovitostí. Dle analýzy ministerstva financí by to mělo být o 3,8%.
Lze však takový pokles skutečně očekávat? Není spíš pravděpodobné, že prodávající budou (zcela logicky) chtít udržet cenu nemovitostí a získat tak při prodeji víc peněz pro sebe? Jelikož je nikdo nemůže ke snížení ceny nutit, je tato varianta pravděpodobnější. V podstatě tak dojde ke skokovému zvýšení nákladů na pořízení nemovitostí, iniciované státem. Bude to sice jen o „pár“ procent, ale při cenách nemovitostí může jít o desítky až stovky tisíc korun za nemovitost. A to už je znát. Trh si s tím určitě poradí, ale váš osobní rozpočet to může nepříjemně zasáhnout.
Další velkou neznámou je chování bank – dnes můžete na koupi nemovitosti čerpat hypoteční úvěr, a to až do výše 100% ceny nemovitosti. Kromě toho budete ale nově jako kupující povinni zaplatit ještě daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z nabývací hodnoty.
Čerpání hypotečního úvěru je ale dnes účelově vázáno na úhradu kupní ceny nemovitosti, kupující tedy bude zřejmě muset daň uhradit z vlastních zdrojů. A to může být pro některé kupující nepřekonatelná překážka. Banky časem najdou produkty, které nabídnou klientům a umožní jim pořízení nemovitosti – jistě to ale přinese dodatečné náklady pro kupujícího v podobě vyšších úroků nebo poplatků bance.
Tato změna může mít nepříjemný dopad na ty, kdo se právě teď chystají svůj byt prodat a následně koupit větší byt nebo dům. V tomto případě velmi reálně hrozí, že zaplatíte daň z nabytí nemovitosti nejdříve jako prodávající (při realizaci prodeje podle původního zákona), podruhé pak při koupi nové nemovitosti v případě, že již bude platná výše zmíněná novela.
Jako obvykle nám tedy zákonodárci tak trochu komplikují situaci a mění dlouhodobě zažité a fungující mechanismy. A je na nás všech, abychom se o těchto změnách včas dozvěděli a mohli se na ně dobře připravit. V tom se svým klientům snažím pomáhat i já a pravidelně jim přináším novinky z realitní oblasti.
Pokud máte zájem o další informace k tomuto tématu nebo vás trápí cokoliv kolem realit, budu rád, když mě kontaktujete – bude mi potěšením Vám pomoci najít to nejlepší řešení.
S úctou Honza Novotný,
váš průvodce džunglí realit
Asi jste díky poměrně masivní kampani jedné velké realitní společnosti v poslední době zaznamenali možnost prodeje nemovitosti prostřednictvím aukce. Vypadá to jako skvělý nápad – prezentované výsledky vypadají výborně, z reklam se na vás usmívají spokojení prodávající a aukce můžete sledovat navíc i v televizi. Dokonce se pořadu účastní i některé televizní hvězdy – to už přece musí něco znamenat! […]
Po dlouhých letech příprav a jednání došlo 8. 11. 2019 ke schválení zákona o realitním zprostředkování Poslaneckou sněmovnou. Doba, po kterou se zákon připravoval, byla téměř nekonečná – první pokusy upravit zákonem realitní podnikání se objevily před téměř deseti lety. A to je hodně dlouhá doba i na naše zákonodárce… Jenže tento zákon prostě neměl u poslanců prioritu, zřejmě […]
Původní občanský zákoník z roku 1964 obsahoval u spoluvlastnických podílů na nemovitosti předkupní právo. Realita ale byla taková, že se to příliš neřešilo a v případě prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti se nabídka předkupního práva často nerealizovala. Změna přišla s rokem 2014 a platností NOZ. V něm nebylo předkupní právo u nemovitostí (převáděných spoluvlastnických podílů) obsaženo – zákonodárci na něj zřejmě zapomněli. A […]
Kolik stojí moje nemovitost?
Nechte mi na sebe kontakt, nezávazně pro vás připravím aktuální tržní ocenění vaší nemovitosti.