Jak se v Čechách kradou nemovitosti

9. 3. 2015 | Autor: Jan Novotný

V Čechách se krade. Skoro všechno na co si vzpomenete. Možná úplně všechno. A nemovitosti nejsou výjimka. Nevím jak vás, ale mě tahle informace vyděsila. Říkal jsem si, jak je to možné? Nějakých 25 let se pokoušíme budovat právní stát, od 1.ledna 2014 máme nový občanský zákoník a i nový katastrální zákon a přesto se nemovitosti kradou?
Byt nebo dům je obvykle to nejcennější co každý z nás máme (ano, děti, přátelé, láska… to má zřejmě větší hodnotu, ale bavíme se o ceně :-)) a někdo mi chce namluvit, že o to mohu přijít?
ANO, je to tak!

I nemovitost se dá ukrást. A dnes Vám ukážu jak na to – je to totiž velmi jednoduché. Pojďme tedy do role ZLOČINCE:

Jako zločinec si vyhlídnu nějakou zajímavou nemovitost, která by šla dobře a rychle zpeněžit. Třeba chatu, nebo pozemek, a hned si udělám pár fotek (budou se mi později hodit). Z katastru si zjistím informace o majiteli. To jde snadno, rychle a anonymně, a přes internet se tam může podívat každý. A jelikož jsem zločinec, není pro mě problém si opatřit falešnou občanku na majitele nemovitosti.

Teď už jde všechno velmi jednoduše. Nabídnu nemovitost na internetu k prodeji (fotky už mám), samozřejmě bez realitky – čím méně lidí o transakci bude vědět, tím lépe. Co kdyby si realitní makléř prověřoval kdo je majitel nemovitosti, což ti dobří dělají, a na něco podezřelého narazil…

Cena bude lákavá, takže za pár dní mám kupce, zajdeme spolu na prohlídku a rychle se domluvíme. Klidně dám i slevu, když bude jednání rychlé. Podepíšeme spolu smlouvu, peníze uložíme pěkně do bezpečí do úschovy k notáři, a jdeme se všemi podklady na katastr. S falešnou občankou to není problém, návrh na vklad je tam raz dva.

A teď si říkáte – to přeci katastrem neprojde. V médiích říkali, jak katastr skvěle funguje, a že musí majitele nemovitosti písemně informovat o všech změnách, a že je tam 20ti denní ochranná lhůta, takže o svoji nemovitost nepřijdu. Ale chyba, i s tímhle si šikovný zločinec poradí.

Věděli jste že je možné si na poště zařídit přesměrování pošty? Možná ano. Cena je 100Kč a občanka. A tu náš zločinec přeci má! Takže se o podané žádosti o převod na katastru nedozvíte. Po uplynutí 20ti denní lhůty je nemovitost legálně zapsána na nového majitele, zločinec získal peníze uložené bezpečně v úschově a zmizel. A vy jste přišel o majetek v hodnotě možná miliónů korun.

Zdá se Vám to neuvěřitelné? Mě také. Ale je to tak. V loňském roce došlo tímto nebo podobným způsobem ke krádeži několika desítek nemovitostí.

A jak se můžete bránit?

A to velmi jednoduše. Stačí zajít na katastr nemovitostí, objednat si službu „Sledování změn“ a katastr vás bude pomocí SMS, emailu nebo datové schránky informovat o změnách u vašich nemovitostí. Za jednorázově zaplacených 200Kč vám ohlídá až 20 vašich nemovitostí. Na pořád.

Odkaz na službu Sledování změn: Katastr nemovitostí.

Je to jako s autem – když si zločinec může vybrat, které auto ukradne, jaké si vybere? Nejspíš to, které nemá alarm nebo jiné zabezpečení. A to samé platí i u nemovitosti.

Já už si svojí nemovitost hlídám, a co vy?

Potřebujete pomoci s vyřízením žádosti na katastru? Rád vám (samozřejmě zdarma :-)) vše detailně vysvětlím a pomůžu službu zřídit. Neváhejte mě kontaktovat, jsem tu pro vás!

Mohlo by vás také zajímat

Aukce nemovitosti – dobrý sluha, ale špatný pán
20. 9. 2021

Aukce nemovitosti – dobrý sluha, ale špatný pán

Asi jste díky poměrně masivní kampani jedné velké realitní společnosti v poslední době zaznamenali možnost prodeje nemovitosti prostřednictvím aukce. Vypadá to jako skvělý nápad – prezentované výsledky vypadají výborně, z reklam se na vás usmívají spokojení prodávající a aukce můžete sledovat navíc i v televizi. Dokonce se pořadu účastní i některé televizní hvězdy – to už přece musí něco znamenat! […]

Číst více
Blíží se konec realitní džungle?
24. 11. 2019

Blíží se konec realitní džungle?

Po dlouhých letech příprav a jednání došlo 8. 11. 2019 ke schválení zákona o realitním zprostředkování Poslaneckou sněmovnou. Doba, po kterou se zákon připravoval, byla téměř nekonečná – první pokusy upravit zákonem realitní podnikání se objevily před téměř deseti lety. A to je hodně dlouhá doba i na naše zákonodárce… Jenže tento zákon prostě neměl u poslanců prioritu, zřejmě […]

Číst více
Předkupní právo v roce 2018 – riziko pro majitele, příležitost pro spekulanty a administrativa pro všechny
26. 4. 2018

Předkupní právo v roce 2018 – riziko pro majitele, příležitost pro spekulanty a administrativa pro všechny

Původní občanský zákoník z roku 1964 obsahoval u spoluvlastnických podílů na nemovitosti předkupní právo. Realita ale byla taková, že se to příliš neřešilo a v případě prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti se nabídka předkupního práva často nerealizovala. Změna přišla s rokem 2014 a platností NOZ. V něm nebylo předkupní právo u nemovitostí (převáděných spoluvlastnických podílů) obsaženo – zákonodárci na něj zřejmě zapomněli. A […]

Číst více

Kolik stojí moje nemovitost?

Zjistěte kolik stojí vaše nemovitost pomocí jednoduchého formuláře.

Odhad nemovitosti zdarma
 
Kolik stojí moje nemovitost?