Jak se v Čechách kradou nemovitosti

9. 3. 2015 | Autor: Jan Novotný

V Čechách se krade. Skoro všechno na co si vzpomenete. Možná úplně všechno. A nemovitosti nejsou výjimka. Nevím jak vás, ale mě tahle informace vyděsila. Říkal jsem si, jak je to možné? Nějakých 25 let se pokoušíme budovat právní stát, od 1.ledna 2014 máme nový občanský zákoník a i nový katastrální zákon a přesto se nemovitosti kradou?
Byt nebo dům je obvykle to nejcennější co každý z nás máme (ano, děti, přátelé, láska… to má zřejmě větší hodnotu, ale bavíme se o ceně :-)) a někdo mi chce namluvit, že o to mohu přijít?
ANO, je to tak!

I nemovitost se dá ukrást. A dnes Vám ukážu jak na to – je to totiž velmi jednoduché. Pojďme tedy do role ZLOČINCE:

Jako zločinec si vyhlídnu nějakou zajímavou nemovitost, která by šla dobře a rychle zpeněžit. Třeba chatu, nebo pozemek, a hned si udělám pár fotek (budou se mi později hodit). Z katastru si zjistím informace o majiteli. To jde snadno, rychle a anonymně, a přes internet se tam může podívat každý. A jelikož jsem zločinec, není pro mě problém si opatřit falešnou občanku na majitele nemovitosti.

Teď už jde všechno velmi jednoduše. Nabídnu nemovitost na internetu k prodeji (fotky už mám), samozřejmě bez realitky – čím méně lidí o transakci bude vědět, tím lépe. Co kdyby si realitní makléř prověřoval kdo je majitel nemovitosti, což ti dobří dělají, a na něco podezřelého narazil…

Cena bude lákavá, takže za pár dní mám kupce, zajdeme spolu na prohlídku a rychle se domluvíme. Klidně dám i slevu, když bude jednání rychlé. Podepíšeme spolu smlouvu, peníze uložíme pěkně do bezpečí do úschovy k notáři, a jdeme se všemi podklady na katastr. S falešnou občankou to není problém, návrh na vklad je tam raz dva.

A teď si říkáte – to přeci katastrem neprojde. V médiích říkali, jak katastr skvěle funguje, a že musí majitele nemovitosti písemně informovat o všech změnách, a že je tam 20ti denní ochranná lhůta, takže o svoji nemovitost nepřijdu. Ale chyba, i s tímhle si šikovný zločinec poradí.

Věděli jste že je možné si na poště zařídit přesměrování pošty? Možná ano. Cena je 100Kč a občanka. A tu náš zločinec přeci má! Takže se o podané žádosti o převod na katastru nedozvíte. Po uplynutí 20ti denní lhůty je nemovitost legálně zapsána na nového majitele, zločinec získal peníze uložené bezpečně v úschově a zmizel. A vy jste přišel o majetek v hodnotě možná miliónů korun.

Zdá se Vám to neuvěřitelné? Mě také. Ale je to tak. V loňském roce došlo tímto nebo podobným způsobem ke krádeži několika desítek nemovitostí.

A jak se můžete bránit?

A to velmi jednoduše. Stačí zajít na katastr nemovitostí, objednat si službu „Sledování změn“ a katastr vás bude pomocí SMS, emailu nebo datové schránky informovat o změnách u vašich nemovitostí. Za jednorázově zaplacených 200Kč vám ohlídá až 20 vašich nemovitostí. Na pořád.

Odkaz na službu Sledování změn: Katastr nemovitostí.

Je to jako s autem – když si zločinec může vybrat, které auto ukradne, jaké si vybere? Nejspíš to, které nemá alarm nebo jiné zabezpečení. A to samé platí i u nemovitosti.

Já už si svojí nemovitost hlídám, a co vy?

Potřebujete pomoci s vyřízením žádosti na katastru? Rád vám (samozřejmě zdarma :-)) vše detailně vysvětlím a pomůžu službu zřídit. Neváhejte mě kontaktovat, jsem tu pro vás!

Mohlo by vás také zajímat

Jak správně ocenit nemovitost
5. 2. 2024

Jak správně ocenit nemovitost

Stojíte před úkolem stanovit tržní hodnotu nemovitosti? A chcete to udělat jako profesionál? Pokud ano a chcete, aby váš výsledek odpovídal aktuální tržní ceně, musíte využít celou řadu nástrojů a postupů. Jak na to vám ukáže tento praktický návod. Krok za krokem vás provede celým procesem a ukáže vám, jak využít různé zdroje informací a jak s nimi pracovat. Krok […]

Číst více
Neplatíte zbytečně vysoké daně z pronájmu?
15. 12. 2023

Neplatíte zbytečně vysoké daně z pronájmu?

Počítáte správně daně z vašeho příjmu z pronájmu nemovitosti? Nemohli byste tuto vaši daňovou povinnost optimalizovat? Zvládnete takovou optimalizaci sami? Příjmy z pronájmu se daní jako dílčí základ daně z příjmů podle § 9 zákona o daních z příjmů. Do těchto příjmů patří pouze čisté nájemné, bez záloh na služby nebo jistoty (kauce) od nájemníků. Výdajový paušál Náklady k těmto příjmům můžete […]

Číst více
Není plocha jako plocha
10. 11. 2022

Není plocha jako plocha

Máte občas problém s tím, jak se uvádějí informace v realitních inzerátech? Jste někdy zvědaví, jak se správně měří rozloha bytu? Co je vlastně rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou? A existuje nějaká specifická plocha, kterou můžete (ale nemusíte) najít v katastru nemovitostí? Pokud vás tyto otázky zajímají, zkusme si je společně trochu přiblížit. V praxi se můžete setkat s řadou […]

Číst více

Kolik stojí moje nemovitost?

Zjistěte kolik stojí vaše nemovitost pomocí jednoduchého formuláře.

Odhad nemovitosti zdarma
 
Kolik stojí moje nemovitost?