22. 12. 2015 | Autor: Jan Novotný
K realitnímu obchodu patří i focení a natáčení nemovitostí. Bez toho dnes není možné nemovitost efektivně prodat. A jelikož mě focení vždycky bavilo a v poslední době jsem se mu začal docela věnovat, pořídil jsem si nové vybavení a začal objevovat. Zjistil jsem, že abyste se dostali od průměrné k velmi dobré fotce, tak stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a zásad, které zvládne každý. Neudělají z vás špičkového fotografa, ale budete mít ze svých fotek o 100% lepší pocit.
Pokud tedy chcete mít ještě tyto Vánoce o trochu lepší fotky, věnujte 5 minut na přečtení tohoto článku a začněte lépe fotit ještě dnes…
Na začátek jsem vás asi trochu zaskočil… Jaký RAW? Co je to za divnou zkratku? A jak mi to vylepší fotky?
Nejdřív tedy – co je RAW. Je to původní, nezkomprimovaný datový soubor, který fotoaparát vytvoří v okamžiku, kdy stisknete spoušť. Je to takový digitální negativ, na jehož zpracování budete potřebovat specializovaný software. Většinou vám ho dodá zdarma výrobce vašeho fotoaparátu nebo můžete využít nějaký komerční program (např. Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio, apod.). RAWy využívají zrcadlovky, většina bezzrcadlovek s výměnnými objektivy a i chytřejší kompakty.
Tento formát vám umožní v počítači fotku mnohem lépe upravit a často dostat i z problematické fotky pěkný výsledný snímek. Za chvilku si řekneme jak.
Zkuste hledat v menu fotoaparátu nastavení „Kvalita obrazu“ nebo podobné, a nastavte focení do RAW, případně do RAW a současně do JPG. A pokud váš přístroj RAW neumí, nastavte si alespoň nejvyšší kvalitu JPG – fotka zabere jen o trochu víc místa na kartě a dostanete mnohem lepší výslednou fotku.
Kompozice znamená poskládání jednotlivých prvků a objektů do výsledného snímku. V důsledku toho je kompozice klíčem k uměleckému dílu (no v mém případě alespoň k dobré fotce :-)). Proto byste ji neměli podceňovat. Fotografií se snažíme zachytit nějaký příběh a v ideálním případě by všechno, co na fotce máme, mělo s tímto příběhem souviset nebo ho doplňovat. Záleží samozřejmě i na tom, jak jednotlivé prvky na fotce uspořádáme. To se lehce řekne, ale jak na to?
Uspořádání prvků můžeme provést buď jejich přesunutím, nebo přemístěním fotoaparátu. Asi každý z nás už někdy udělal fotku, kdy fotografované osobě vyrůstá z hlavy třeba strom. 🙂 Přitom stačilo se o pár centimetrů posunout a vyfotit scénu z jiného úhlu. Nebo vyfotíte osobu s brýlemi a díky odleskům jí není vidět do očí. Opět stačilo jen fotit z jiného úhlu.
Existují různá pravidla, jako třeba „Zlatý řez“ nebo třetinová kompozice a pokud chcete, aby vaše fotky „vyprávěly příběhy“, je potřeba tato pravidla znát.
Prostě platí, že dobrá kompozice dokáže udělat ze shluku nezajímavých prvků třeba i umělecké dílo. Na druhou stranu špatná kompozice může zničit snímek, na kterém jsou zachycené ty nejzajímavější předměty. Myslete na to předtím, než stisknete spoušť.
Zkusili jste někdy fotku upravit v počítači? Povedlo se vám to? Možná ano, a možná jste se ztratili ve spoustě nastavení a fotka se vám kompletně „rozbila“. Také se mi to stávalo, postupem času jsem si ale vytipoval několik položek, jejichž citlivým nastavením se dají dělat skoro zázraky… 🙂 Šikovnější programy dělají tyto úpravy mimo samotnou fotku, takže máte možnost se případně vrátit k původní fotce a začít znovu (a lépe). Ty méně šikovné to dělají přímo do fotky – udělejte si tedy raději záložní kopii. Jen tak pro jistotu. Použité termíny samozřejmě záleží na programu, který použijete, ale většina výrobců snad používá podobné názvy.
Určitě časem přijdete i na spoustu dalších „hejblátek“, která vám pomohou k lepší fotce, těchto několik které jsem vybral ale udělají službu téměř vždy a hlavně rychle.
Při úpravách fotek buďte velmi opatrní a vždy si výsledek kontrolujte s původní fotkou. Častokrát se mi stalo, že jsem upravoval tak dlouho, až jsem si myslel, že výsledek vypadá dobře – po porovnání s originálem ale byly barvy naprosto nepřirozené a fotka nepoužitelná. Je potřeba zkoušet a zkoušet…
A jedno varování na závěr – nikdy nepracujte s nastaveními Jas a Kontrast. Tyhle volby obvykle nepřinesou nic, co by vaši fotku mohlo zlepšit, ale naopak jí můžete snadno „zlikvidovat“. 😉
Často se mi stává, že vyfotím něco opravdu úžasného, ale někdo nebo něco se mi do snímku připlete. Zvíře, člověk nebo nějaký prvek, kterého jsem si při focení nevšiml. Není nic jednoduššího takovou část fotky oříznout a zbavit se tak nevhodné části. A je to! 🙂 Tedy samozřejmě pokud tak současně neodstraníme i nějakou důležitou část snímku – to pak nezbývá než hledat jinou, použitelnější variantu záběru.
Občas se také stane, že při focení nedržíme přístroj rovně a objekty na fotce jsou šikmo nebo přímo padají, což nevypadá dobře. Tedy pokud to nebyl záměr… I toto jde opravit – buď můžete ručně fotku natočit (a přitom trochu ořežete), nebo šikovnější programy mají funkci, kdy ukážete co má být svisle a program navrhne jak fotku narovnat.
I nepovedená fotka tak může díky oříznutí získat zajímavý náboj – nebojte se vyzkoušet, co s fotkou udělá, když jí oříznete.
Snažíte se zachytit atmosféru vánoc? Chcete mít krásnou vzpomínku, když vaše dítko rozbalilo ten nejúžasnější dárek a mít zachycený ten výraz nadšení? Pokud ano, vypněte blesk. Opravdu. Zejména pokud fotíte kompaktním fotoaparátem a nemůžete blesk poslat odrazem (třeba o strop, ale i to nemusí být to pravé), zničíte bleskem atmosféru snímku.
Výsledek totiž bude přesvícený bleskem, fotografovaná osoba bude mít nejspíš červené oči a zaniknou všechny detaily přirozeného osvětlení. S bleskem to prostě nebude ono.
A použijte stativ. Pokud ho nemáte, stačí fotoaparát šikovně položit na stůl, židli nebo třeba podložit knihami. Pro focení bez blesku potřebujete delší čas závěrky (tj. jak dlouho fotoaparát snímá scénu) a pohyb ruky by mohl způsobit rozmazání fotky.
Budu rád, když mi napíšete, zda vám moje tipy v něčem pomohly, jestli se vám třeba přes svátky povedlo vyfotit něco zajímavého nebo máte nápad co bychom společně mohli vyfotit. 🙂 A pokud vás trápí nějaký konkrétní problém při focení nebo úpravě fotek, zkuste mi napsat – zkusíme společně najít řešení.
Teď už mi nezbývá než Vám popřát krásné Vánoce, hodně pohody a odpočinku na konci roku, a ještě lepší rok 2016.
Stojíte před úkolem stanovit tržní hodnotu nemovitosti? A chcete to udělat jako profesionál? Pokud ano a chcete, aby váš výsledek odpovídal aktuální tržní ceně, musíte využít celou řadu nástrojů a postupů. Jak na to vám ukáže tento praktický návod. Krok za krokem vás provede celým procesem a ukáže vám, jak využít různé zdroje informací a jak s nimi pracovat. Krok […]
Počítáte správně daně z vašeho příjmu z pronájmu nemovitosti? Nemohli byste tuto vaši daňovou povinnost optimalizovat? Zvládnete takovou optimalizaci sami? Příjmy z pronájmu se daní jako dílčí základ daně z příjmů podle § 9 zákona o daních z příjmů. Do těchto příjmů patří pouze čisté nájemné, bez záloh na služby nebo jistoty (kauce) od nájemníků. Výdajový paušál Náklady k těmto příjmům můžete […]
Máte občas problém s tím, jak se uvádějí informace v realitních inzerátech? Jste někdy zvědaví, jak se správně měří rozloha bytu? Co je vlastně rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou? A existuje nějaká specifická plocha, kterou můžete (ale nemusíte) najít v katastru nemovitostí? Pokud vás tyto otázky zajímají, zkusme si je společně trochu přiblížit. V praxi se můžete setkat s řadou […]
Kolik stojí moje nemovitost?
Zjistěte kolik stojí vaše nemovitost pomocí jednoduchého formuláře.
Odhad nemovitosti zdarma