4+1 tip jak mít lepší fotky. Třeba na vánoce…

22. 12. 2015 | Autor: Jan Novotný

K realitnímu obchodu patří i focení a natáčení nemovitostí. Bez toho dnes není možné nemovitost efektivně prodat. A jelikož mě focení vždycky bavilo a v poslední době jsem se mu začal docela věnovat, pořídil jsem si nové vybavení a začal objevovat. Zjistil jsem, že abyste se dostali od průměrné k velmi dobré fotce, tak stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a zásad, které zvládne každý. Neudělají z vás špičkového fotografa, ale budete mít ze svých fotek o 100% lepší pocit.

Pokud tedy chcete mít ještě tyto Vánoce o trochu lepší fotky, věnujte 5 minut na přečtení tohoto článku a začněte lépe fotit ještě dnes…

1. Používejte RAW

Na začátek jsem vás asi trochu zaskočil… Jaký RAW? Co je to za divnou zkratku? A jak mi to vylepší fotky?
Nejdřív tedy – co je RAW. Je to původní, nezkomprimovaný datový soubor, který fotoaparát vytvoří v okamžiku, kdy stisknete spoušť. Je to takový digitální negativ, na jehož zpracování budete potřebovat specializovaný software. Většinou vám ho dodá zdarma výrobce vašeho fotoaparátu nebo můžete využít nějaký komerční program (např. Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio, apod.). RAWy využívají zrcadlovky, většina bezzrcadlovek s výměnnými objektivy a i chytřejší kompakty.

Tento formát vám umožní v počítači fotku mnohem lépe upravit a často dostat i z problematické fotky pěkný výsledný snímek. Za chvilku si řekneme jak.

Zkuste hledat v menu fotoaparátu nastavení „Kvalita obrazu“ nebo podobné, a nastavte focení do RAW, případně do RAW a současně do JPG. A pokud váš přístroj RAW neumí, nastavte si alespoň nejvyšší kvalitu JPG – fotka zabere jen o trochu víc místa na kartě a dostanete mnohem lepší výslednou fotku.

2. Kompozice

Kompozice znamená poskládání jednotlivých prvků a objektů do výsledného snímku. V důsledku toho je kompozice klíčem k uměleckému dílu (no v mém případě alespoň k dobré fotce :-)). Proto byste ji neměli podceňovat. Fotografií se snažíme zachytit nějaký příběh a v ideálním případě by všechno, co na fotce máme, mělo s tímto příběhem souviset nebo ho doplňovat. Záleží samozřejmě i na tom, jak jednotlivé prvky na fotce uspořádáme. To se lehce řekne, ale jak na to?

Uspořádání prvků můžeme provést buď jejich přesunutím, nebo přemístěním fotoaparátu. Asi každý z nás už někdy udělal fotku, kdy fotografované osobě vyrůstá z hlavy třeba strom. 🙂 Přitom stačilo se o pár centimetrů posunout a vyfotit scénu z jiného úhlu. Nebo vyfotíte osobu s brýlemi a díky odleskům jí není vidět do očí. Opět stačilo jen fotit z jiného úhlu.

Existují různá pravidla, jako třeba „Zlatý řez“ nebo třetinová kompozice a pokud chcete, aby vaše fotky „vyprávěly příběhy“, je potřeba tato pravidla znát.

Prostě platí, že dobrá kompozice dokáže udělat ze shluku nezajímavých prvků třeba i umělecké dílo. Na druhou stranu špatná kompozice může zničit snímek, na kterém jsou zachycené ty nejzajímavější předměty. Myslete na to předtím, než stisknete spoušť.

3. Úprava fotek – nebojte se „hejblátek“

Zkusili jste někdy fotku upravit v počítači? Povedlo se vám to? Možná ano, a možná jste se ztratili ve spoustě nastavení a fotka se vám kompletně „rozbila“. Také se mi to stávalo, postupem času jsem si ale vytipoval několik položek, jejichž citlivým nastavením se dají dělat skoro zázraky… 🙂 Šikovnější programy dělají tyto úpravy mimo samotnou fotku, takže máte možnost se případně vrátit k původní fotce a začít znovu (a lépe). Ty méně šikovné to dělají přímo do fotky – udělejte si tedy raději záložní kopii. Jen tak pro jistotu. Použité termíny samozřejmě záleží na programu, který použijete, ale většina výrobců snad používá podobné názvy.

Určitě časem přijdete i na spoustu dalších „hejblátek“, která vám pomohou k lepší fotce, těchto několik které jsem vybral ale udělají službu téměř vždy a hlavně rychle.

Při úpravách fotek buďte velmi opatrní a vždy si výsledek kontrolujte s původní fotkou. Častokrát se mi stalo, že jsem upravoval tak dlouho, až jsem si myslel, že výsledek vypadá dobře – po porovnání s originálem ale byly barvy naprosto nepřirozené a fotka nepoužitelná. Je potřeba zkoušet a zkoušet…

A jedno varování na závěr – nikdy nepracujte s nastaveními Jas a Kontrast. Tyhle volby obvykle nepřinesou nic, co by vaši fotku mohlo zlepšit, ale naopak jí můžete snadno „zlikvidovat“. 😉

4. Ořezávejte

Často se mi stává, že vyfotím něco opravdu úžasného, ale někdo nebo něco se mi do snímku připlete. Zvíře, člověk nebo nějaký prvek, kterého jsem si při focení nevšiml. Není nic jednoduššího takovou část fotky oříznout a zbavit se tak nevhodné části. A je to! 🙂 Tedy samozřejmě pokud tak současně neodstraníme i nějakou důležitou část snímku – to pak nezbývá než hledat jinou, použitelnější variantu záběru.

Občas se také stane, že při focení nedržíme přístroj rovně a objekty na fotce jsou šikmo nebo přímo padají, což nevypadá dobře. Tedy pokud to nebyl záměr… I toto jde opravit – buď můžete ručně fotku natočit (a přitom trochu ořežete), nebo šikovnější programy mají funkci, kdy ukážete co má být svisle a program navrhne jak fotku narovnat.

I nepovedená fotka tak může díky oříznutí získat zajímavý náboj – nebojte se vyzkoušet, co s fotkou udělá, když jí oříznete.

A poslední, bonusový tip:

Snažíte se zachytit atmosféru vánoc? Chcete mít krásnou vzpomínku, když vaše dítko rozbalilo ten nejúžasnější dárek a mít zachycený ten výraz nadšení? Pokud ano, vypněte blesk. Opravdu. Zejména pokud fotíte kompaktním fotoaparátem a nemůžete blesk poslat odrazem (třeba o strop, ale i to nemusí být to pravé), zničíte bleskem atmosféru snímku.

Výsledek totiž bude přesvícený bleskem, fotografovaná osoba Honza Novotny - takhle raději nebude mít nejspíš červené oči a zaniknou všechny detaily přirozeného osvětlení. S bleskem to prostě nebude ono.

A použijte stativ. Pokud ho nemáte, stačí fotoaparát šikovně položit na stůl, židli nebo třeba podložit knihami. Pro focení bez blesku potřebujete delší čas závěrky (tj. jak dlouho fotoaparát snímá scénu) a pohyb ruky by mohl způsobit rozmazání fotky.

Budu rád, když mi napíšete, zda vám moje tipy v něčem pomohly, jestli se vám třeba přes svátky povedlo vyfotit něco zajímavého nebo máte nápad co bychom společně mohli vyfotit. 🙂 A pokud vás trápí nějaký konkrétní problém při focení nebo úpravě fotek, zkuste mi napsat – zkusíme společně najít řešení.

Teď už mi nezbývá než Vám popřát krásné Vánoce, hodně pohody a odpočinku na konci roku, a ještě lepší rok 2016.

Honza Novotný

Honza Novotný PF2016

Mohlo by vás také zajímat

Aukce nemovitosti – dobrý sluha, ale špatný pán
20. 9. 2021

Aukce nemovitosti – dobrý sluha, ale špatný pán

Asi jste díky poměrně masivní kampani jedné velké realitní společnosti v poslední době zaznamenali možnost prodeje nemovitosti prostřednictvím aukce. Vypadá to jako skvělý nápad – prezentované výsledky vypadají výborně, z reklam se na vás usmívají spokojení prodávající a aukce můžete sledovat navíc i v televizi. Dokonce se pořadu účastní i některé televizní hvězdy – to už přece musí něco znamenat! […]

Číst více
Blíží se konec realitní džungle?
24. 11. 2019

Blíží se konec realitní džungle?

Po dlouhých letech příprav a jednání došlo 8. 11. 2019 ke schválení zákona o realitním zprostředkování Poslaneckou sněmovnou. Doba, po kterou se zákon připravoval, byla téměř nekonečná – první pokusy upravit zákonem realitní podnikání se objevily před téměř deseti lety. A to je hodně dlouhá doba i na naše zákonodárce… Jenže tento zákon prostě neměl u poslanců prioritu, zřejmě […]

Číst více
Předkupní právo v roce 2018 – riziko pro majitele, příležitost pro spekulanty a administrativa pro všechny
26. 4. 2018

Předkupní právo v roce 2018 – riziko pro majitele, příležitost pro spekulanty a administrativa pro všechny

Původní občanský zákoník z roku 1964 obsahoval u spoluvlastnických podílů na nemovitosti předkupní právo. Realita ale byla taková, že se to příliš neřešilo a v případě prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti se nabídka předkupního práva často nerealizovala. Změna přišla s rokem 2014 a platností NOZ. V něm nebylo předkupní právo u nemovitostí (převáděných spoluvlastnických podílů) obsaženo – zákonodárci na něj zřejmě zapomněli. A […]

Číst více

Kolik stojí moje nemovitost?

Nechte mi na sebe kontakt, nezávazně pro vás připravím aktuální tržní ocenění vaší nemovitosti.

 
Kolik stojí moje nemovitost?