Výše nájmů – zapomenutá mladší sestra současného růstu cen nemovitostí

Výše nájmů – zapomenutá mladší sestra současného růstu cen nemovitostí

Tato doba je vážně zvláštní. Ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v historii, bezpečnostní situace naší země je jedna z nejlepších v Evropě (a asi i na světě), ale přes to všechno nejsou Češi jako národ spokojení. Letošní podzimní volby do poslanecké sněmovny jsou toho důkazem. Volíme na protest proti tradičním stranám populisty. Chceme věřit jejich sloganům a dáváme tak všanc svoji budoucnost. Jenže co když líp už bylo? 😀

V realitách to totiž platí stoprocentně – líp už bylo. Tedy z pohledu cen nemovitostí, dostupnosti úvěrů na bydlení (počtu poskytnutých hypoték), rozsahu nabídky nemovitostí, počtu nových bytů v nabídce developerů atd.

A jaký je vývoj u nájmů?

V poslední době se na mě obrátilo několik klientů s tím, že po dvou nebo třech letech bude v jejich bytě končit nájemník, kterého jsme společně našli. A že by byli rádi, kdybych jim opět pomohl najít nového spolehlivého nájemníka. K jejich velkému překvapení jsem jim (po analýze aktuální situace s nájemními byty v příslušné lokalitě) navrhoval novou výši nájemného o 20–30 % vyšší, než byla výše v předchozí smlouvě. Přestože se nebavíme o žádných luxusních bytech, 3 až 4 tisíce korun měsíčně navíc dají za rok částku, za kterou se dá pořídit minimálně pěkný výlet, při troše skromnosti i dovolená. 😀

A tak si říkám – není v dnešní době běžně používaná doložka o navyšování nájmů o výši inflace překonaná? Vždyť inflace je velmi nízká (poslední tři roky se držela pod 1 %), přitom ceny nemovitostí za stejné období vzrostly v průměru o 25–30 %, v určitých lokalitách i mnohem více. V podstatě ale neznám majitele nemovitosti, který by za toto období zvyšoval nájemné u stávajících nájemníků. Nízká inflace to automaticky neumožnila a pouštět se do vyjednávání s nájemníky se zřejmě majitelům nechtělo. Nemělo by se tedy nějak pravidelně zohledňovat, že cena bytu, který poskytnu nájemníkovi k bydlení, se výrazně zvýšila? Neměl bych chtít jako majitel vyšší nájem? A samozřejmě i naopak – pokud začnou ceny nemovitostí klesat, neměla by klesat i výše nájemného? Co si o tom myslíte?

V běžné situaci, kdy se uzavírá nájemní smlouva na dobu určitou (obvykle na 1 rok), není od věci v dostatečném předstihu před koncem této doby zkontaktovat nájemníka a s odkazem na vývoj cen nemovitostí projednat výši nájemného na další období. V případě dohody není problém připravit dodatek ke stávající smlouvě a výši nájemného upravit. Jsem si jistý, že i nájemníci sledují trendy ve vývoji cen nemovitostí a že i pro ně je výhodnější domluvit se na úpravě nájemného než hledat nové bydlení a řešit stěhování.

A pokud chcete mít pro takové jednání s nájemníkem dostatek pádných argumentů, neváhejte mě kontaktovat. Rád vám pomohu je připravit a v případě potřeby se mohu samotného jednání i zúčastnit.