Krátké zamyšlení nad realitními „šmejdy“

Krátké zamyšlení nad realitními „šmejdy“

Minulý týden, tj. 5.4.2016, vyšel  v časopisu Týden článek s titulkem: Realitní „šmejdi“ okrádají Čechy. Jak nenaletět při koupi bytu. Těšil jsem se, že se konečně dozvím návod, jak se běžný člověk může bránit tomu, aby při koupi nemovitosti nenaletěl a nepřišel o svoje peníze. Titulek ve mě navodil dojem, že se jedná o problém s realitními zprostředkovateli, tedy realitními makléři. Pojem „šmejdi“ se vžil jako označení neeticky jednajících prodejců téměř čehokoliv, a že se tedy dozvím, jakých podvodů se dopouštějí někteří realitní makléři na svých klientech.

Samotný článek mě však překvapil. Autor v něm popisuje několik případů, kdy klient přišel o své peníze. Většinou se jednalo o transakce, ve kterých nefiguroval žádný zprostředkovatel, tedy realitní makléř, a kdy prodávající byl nějakým způsobem podezřelý – ať už tím, že se prokázal plnou mocí (ve finále se zjistilo, že falešnou), nebo že na prodej spěchal, jelikož odjíždí do zahraniční (následně se ukázalo, že je na něj uvalena exekuce, která zatím nebyla zaznamenána v katastru). Z vlastní zkušenosti vím, že podobné výmluvy a báchorky používají lidé, kteří se snaží něco skrýt, nebo nemají čisté úmysly. Pokud mi tedy protistrana uvede podobné důvody, jsem vždy obezřetný a snažím se vše prověřit ještě víc než obvykle.

Ale zpátky k článku v časopisu Týden. U případů, které jsou v něm popsány, se jednalo o různé pokusy o podvod (proto asi autor použil označení „šmejdi“), přičemž nemovitost byla zneužita jako prostředek jak vylákat z oběti větší sumu peněz. Spíše než na problém při zprostředkování transakce realitními makléři tento článek ukazuje na stav společnosti, kdy v podstatě není možné věřit ani úředně ověřené plné moci nebo zápisu na katastru.

Řešením je více kontrolních mechanizmů během samotné transakce, aby se takovéto pokusy podařilo odhalit dříve, než dojde ke škodě. S tímto není možné než souhlasit – nemovitost, resp. její cena, představuje často největší část majetku člověka, a o tento majetek by se člověk měl starat s patřičnou obezřetností.

Jedním z takovýchto mechanizmů může být i realitní makléř, který vás celou transakcí provede. Správný makléř ty totiž měl prověřit všechny smluvní strany, ověřit faktický stav nemovitosti i okolnosti transakce. Tím se transakce stává bezpečnější – šance, že se podaří pokus o podvod odhalit, se zvětšuje, a i samotní podvodníci si raději vyberou oběť, která služeb realitního makléře nevyužije. Mají totiž větší šanci, že se jim jejich podvod podaří realizovat… 😉

Další možností jak chránit svůj majetek je Služba sledování změn v katastru nemovitostí. Ta vás upozorní, když u vaší nemovitosti dojde v katastru k podání návrhu na jakýkoliv zápis. Může se totiž jednat o pokus odcizit vaší nemovitost, který můžete hned v počátku odhalit a zarazit. Aktivovat tuto službu si může každý vlastník nemovitosti a stojí jen 200Kč. Jednorázově a napořád, pro to až pro 20 nemovitostí. A to se vyplatí. 😉

Detaily ke službě najdete pod tímto odkazem. A pokud byste chtěli s jejím zřízením pomoci, neváhejte mě kontaktovat – rád vám tuto službu zajistím.

Bohužel není možné eliminovat všechna rizika. Čím víc překážek ale položíte před tyto podvodníky s nemovitostmi, tím menší šanci jim dáte, aby mohli uškodit právě Vám. Právě tyto překážky pak mohou být důvodem, že Váš nejcennější majetek zůstane Váš i nadále…

Přeji krásnou aprílovou neděli,

Honza Novotný